Už takmer rok žijem príbehmi a tvorbou Karola Feňveša. Že ste o ňom ešte nepočuli? Priznám sa že pred tým ani ja nie. Jednoduché meno, poukazujúce akurát tak na možné maďarské korene. Ale nič viac. Za týmto obyčajným menom sa však skrýva výnimočná osoba. Jednoduchá a skromná ako jeho meno. Osoba, ktorá žila tichý život v rodnej Malužinej, v ruchu Budapešti, na Zakarpatskej Rusi a v Liptovskom Hrádku. Karol Feňveš prežil besnenie II. svetovej vojny a aj napriek tomu dokázal detailne a precízne vnímať krásu prírody a človeka a zachytiť ju v svojskom prejave do svojich diel. V jednoduchých motívoch končiarov Vysokých Tatier a liptovských dedinek s obrovským citom pre detail uchoval v pasteloch a olejoch každý kúsok mozaiky, ktorá vytvára nezvyčajnú scenériu.

Veľmi ma teší, že aj v týchto neľahkých časoch môžem pracovať na zrode biografie tohto autora. Teší ma to o to viac, že pracuje v tíme spolu s takými osobnosťami ako historik umenia Bohumír Bachratý, alebo akademický maliar Dušan Bada. Kniha, obrazový katalóg diel Karola Feňveša vzniká z iniciatívy Jozefa Klementa a manželky Karola Feňveša Judity Feňvešovej. Na viac ako 100 stranách poskytne prierez jeho tvorby v pasteloch a olejomaľbách.

Obrazová publikácia je výzva pre grafika, musí byť krásna, ale zároveň nesmie prevyšovať krásu a formu tvorby prezentovaného autora. Skĺbiť text, snímky z rodinného albumu a katalóg diel je veľmi komplikované a dúfam že sa nám to podarí. Publikácia by mala vyjsť v roku 2021, pri príležitosti 100. výročia narodenia Karola Feňveša.

Photographer 

Related posts