Clitoria & Nana

Chceš a môžeš. Neprebádaný svetadiel mužov, tajomná Atlantída, keď sa každý vrchol počíta. Vrchol mušličky vábiaci k láskaniu, aby na skale rozkoší zaznel spev zvonivý.

⫷ Ponorte sa s nami do zvuku básní...

Tu si môžete vypočuť pár vybraných básní zo zbierky Clitoria. Zvyšné si môžete stiahnúť na priloženom odkaze. Na otvorenie budete potrebovať heslo, ktoré sa nachádza v knihe.

 

 

Prvá báseň

Druhá Báseň

 

 

clitoria_dena

⫷ Nana

Najpestrofarebnejšia žena akú poznám. Dieťa aj matka, manželka aj milenka, priateľ aj oponent, submisívne dominantná predstaviteľka plnokrvnej valcujúcej ženskej energie.

clitoria_ines

⫷ Inko

Nežnosť a drsnosť, dva protipóly tohto muža charakterizujúce balkánsky temperament so silne vyvinutým zmyslom pre intuíciu a detail. Okrem iného mu v tvorbe učarovala maľba ženských portrétov, krása schovaná do slovami nevysvetliteľnej energie, ktorá z každého diela priam vyžaruje.
Maľba na "prvý cit', v ktorej autor bravúrne zachytáva silu momentu, úsmev, jedinečnosť pohľadu a nežnosť ženy vo večnosti času.
Charizmatický muž, umelec, tatér, boxerista a vášnivý motorkár, milovník dobrého jedla a vína, upísaný dravosti riek.

clitoria_aja

⫷ Alex

Je to umelecká duša v podaní gastronómie, s názorom že vo varení je potreba kus vášne, romantiky, voľnosti a dobra. Vo voľnom čase je private chef pre svojich blízkych a kamarátov. Prezentuje sa prostredníctvom kombinácie chutí, rôznorodosti na tanieri a servírovaním neobyčajným spôsobom.

clitoria_nana

Luna

Aktivistka, dizajnérka, umelkyňa, čo je jednoznačne cítiť na jej neobyčajne individuálom rukopise odzrkadlujúcim sa v jej tvorbe zaoberajúcej sa tematiky sebepoznávacej identity, ženy a ženskej podstaty (duchovnej a sexuálnej), feminizmu, revolty a umenia subkultúr či patriarchátnej kritiky.

clitoria_peter

⫷ Peter

Fotí. Hľadáte v jeho fotkách umenie, krásu alebo dokonalosť? To všetko tam je. Málokto však ako on, dokáže vystihnúť ten správny moment, aby sa záber upísal večnosti spomienok. Už dávno jeho srdce opantalo tajomstvo červenej komnaty, kde ho vodil jeho dedko. Naučil ho zachytiť okamih, ktorý sa už nikdy nezopakuje, no pritom dostanete   záruku, že vám jeho fotky aj po rokoch vrátia prežitú chvíľu. Nechce umenie pre umenie Fotí to, čo má rád, preto je jeho práca tak fascinujúca. Múza ho ženie na krídlach kreatívnosti žiť chvíľu v stotinách sekúnd a jeho fantázia vás prekvapí znova a znova...

⫷  Všetko čo sa zmestilo, aj nezmestilo do zbierky…

⫷  Priateľstvo

Priateľstvo
... nájde si ťa samo, keď spustíš mostík k svojmu srdcu.

A potom ako nekonečno, pulzujúce v tvojich žilách,
pripomínajúc sa existenčným tepom raz nečujným,
no pod chvíľou burcujúcim srdce
k neskutočným výkonom.

Dáva ti dve nevyhnutné potreby – istotu a slobodu.
Naplnený cit porozumenia aj v časoch vlastnej
nestability.
Pozná, kedy vytiahnuť servítku,
aby ti mohlo vyfúkať nos, lebo vie,
že tvoja ruka práve teraz nevládze
rozbaliť balíček záchrany.

Priateľstvo je večná túžba po harmónii
v toľkej odlišnosti.
Teší sa vždy, keď sa teší tvoje zrkadlenie.
Povzdvihuje nad seba tvojho ducha
a neprotirečí tvojmu súženiu.

Priateľstvo je tvoje druhé ja,
ktoré nikdy nedosiahneš,
a predsa ti bezvýhradne patrí,
lebo ťa miluje.

-db-

 

⫷ Čo povedali recenzenti...

Ilustrácie vytvorené autorkou, ktorá dokonale chápe kontext básní
a dopĺňa ich o vizuálny vnem a zážitok. Rôznorodosť výtvarných
a grafických techník nám zaručujú, že pri čítaní zbierky nás autorka necháva v momente prekvapenia až do poslednej strany.

Ilustrácie nie sú klasické poňatie aktu alebo ženskej postavy, sú to autentické zdôverenia sa v osobnom výtvarnom svete ohľadom ženskej sexuality, vzťahom s romantikou, erotikou, nežnosťou
a fantáziou…

Mgr. art. Ľuboš Gajdoš
vysokoškolský pedagóg, výtvarník, sochár

Básne, pri ktorých mi hral úsmev na perách, srdce sa napĺňalo potešením a duša túžbou.

Básne, ktoré oči chcú čítať pomaly, kĺzať po písmenkách
a vychutnávať slová.

Básne, ktorých slová mysleľ rýchlo, rýchlo hltá a číta ich znova
a znova, aby mohla v krátkej chvíli rozjímať.

Básne, ktoré nenásilne opisujú momenty života, ktoré sú jeho súčasťou… Niektoré vyvolávajú smútok, pri niektorých som si povedala: ,,Veď to je o mne!”. Ďalšie pohladili moju knihomoľskú dušu. Básne sa nás dotýkajú, sú písané životnými skúsenosťami. Zakomponovanie rozprávky do veršov len potvrdzuje, že protiklady sa priťahujú.

Určite vám ich odporúčam čítať. Vo mne vyvolali pocit pokoja
a sladkého relaxu.

Bc. Miriam Bolgárová
recenzentka kníhkupectva Martinus